بلاگ

Avatar

How to Study for the IELTS Test A Self-Study Guide - Part 2 (Grammar)

 

چطور به صورت خود خوان برای آزمون آیلتس آماده شویم؟

قسمت دوم: ساختار و دستور زبان

نحوه مطالعه ساختار و دستور زبان (Grammar) یکی از بحث‌های بسیار داغ هم در میان فراگیران و هم در بین مدرسان زبان است. این‌که آیا به صورت مستقیم به آن بپردازیم یا به‌طور غیر مستقیم آن را فراگیریم باعث شده است هر کسی از ظن خود یار شما بشود.

در این‌جا روشی را که نگارنده برای امتحان آیلتس (و یا هر آزمون استاندارد زبانی دیگر) توصیه می‌کند مرور می‌کنیم. به‌طور کلی یادگیری این مبحث باید به صورت توامان سیستماتیک و غیرسیستماتیک انجام شود. منظور از روش سیستماتیک مطالعه کتاب‌های ساختار زبان است. در این کتاب‌ها ابتدا ساختار آموزش داده می‌شود و سپس با استفاده از یک سری تمرین‌ها تبیین و تثبیت می‌شود. این روش روشی است که عموما مورد استفاده قرار می‌گیرد و متاسفانه توهم «دانستن» در مخاطب ایجاد می‌کند. هر وقت با زبان‌آموزی صحبت می‌کنیم می‌گوید من «گرامر بلدم». منظور وی این‌ است که اگر از من بپرسید می‌توانم چشم‌ بسته موارد مصرف زمانِ حالِ کامل را بیان کنم و نحوه ساختن آن را نیز می دانم. اما فراگیر مورد نظر به محضی که در شرایط آزمون قرار می‌گیرد تمام این دانشی را که به آن می‌بالیده فراموش می‌کند. پس متوجه می‌شویم که «دانستن مجموعه قوانین دستوری» کمک چندانی به ما نمی‌کند و ما می‌بایست این دانش را از تئوری به عمل بدل کنیم. اما مطالعه سیستماتیک دستور زبان برای فراگیرانی که زمان کمی برای آمادگی خود دارند (۳ تا ۹ ماه) بی‌شک لازم است.

کتب زیر برای این کار به شما پیشنهاد می‌شوند:

 

  • CEFR A2 (Low Pre-IELTS candidates, around IELTS band score 5) Fundamentals of English Grammar
    CEFR B1 (High Pre-IELTS candidates, around IELTS band Score 6) Understanding and Learning English Grammar Units 1-11
  • CEFR B2 (Low IELTS candidates, around IELTS band Score 6.5) Understanding and Learning English Grammar Units 11-20

 

دلیل انتخاب این کتاب‌های وجود تمارین بسیار متنوع و گسترده در هر بخش و اجتناب از پیچیده کردن مطالب است. متاسفانه در زمان نگارش این مقاله نویسنده این کتاب‌ها سایت رسمی خود را به حالت تعلیق درآورده است و دلیل آن را بازنشستگی خود و تیمش اعلام نموده است.

اما منظور از مطالعه غیر سیستماتیک دستور زبان چیست؟ یادگیری ساختارهای زبانی از طریق در معرض زبان قرار گرفتن که می‌تواند با مطالعه متون و یا گوش دادن به آن‌ها باشد می‌تواند آگاهی شما نسبت به ساختارهای زبانی را افزایش دهد بدون این که شما به طور مرسوم آن‌ها را از کتاب‌های دستور زبان بی‌آموزید. به عنوان مثال در هنگام خواندن یک متن شما ساختارهایی را می‌بینید که برای شما جالب هستند و آن را برای خود یادداشت می‌کنید:

 

De-extinction, the process of bringing to existent an already extinct animal, can help revitalize an ecosystem.

بدون دانستن این‌که این ساختار چه نام دارد شما آن را برای خود شخصی سازی می‌کنید و در مقاله تسک ۲ به کار می‌برید:

 

Censorship, the process of omitting undesirable content from a text, TV production, or the mass media, can act as deterrent for a nation’s democratic growth.

 

شما در واقع از apposition استفاده کرده‌اید و بدون خواند مدخلی از کتاب دستورزبان خود، آن را آموخته‌اید. این روش در کنار مطالعه سیستماتیک زبان به شما کمک می‌کند که مباحث دستوری را به صورت کاربردی بی‌آموزید.

بنابراین برای یادگیری هر چه بیشتر دستور زبان انگلیسی برنامه‌های زیر را انجام دهید:

۱. حتما هر روز بخشی از کتاب دستور زبان خود را مرور کرده با وسواس تمارین آن بخش را نیز انجام دهید.

۲. هر روز بخشی از متونی را که می‌خوانید بررسی کنید و قسمتی از آن را (بین یک تا دو پاراگراف برای جلوگیری از اتلاف وقت) به دقت وارسی کنید.

۳. بهتر است یک دفتر خاطرات روزانه برای خود داشته باشید و هر روز یک تا دو پاراگراف در مورد خود، مطالبی که یادگرفته‌اید یا برنامه‌هایتون بنویسید. حتی اگر متنی در مورد موضوعی خوانده‌اید یا به یک پادکست گوش‌ داده‌اید، در مورد آن بنویسید. از این نترسید که ممکن است اشتباه کنید یا کسی نیست تا ایرادات شما را اصلاح کند. گذر زمان این مشکلات را برطرف می‌کند و ظرف چندماه پیشرفت خود را به چشم خواهید دید.

 

امیدوارم این مقاله در کنار مقالات دیگر به شما کمک کند تا مسیر خود را به درستی یافته به اهداف خود به راحت‌ترین وجه برسید.

 

نویسندگان:
Avatar
علیرضا رمدانی 2021-03-30 01:04:26 English