بلاگ

Avatar

How to study for IELTS - Part 1


چگونه برنامه ریزی روزمره برای آیلتس داشته باشیم؟

یکی از سؤالات متداول این است که چگونه برنامه ریزی کنیم تا به صورت مفید از زمان خود برای آمادگی امتحان آیلتس استفاده کنیم. برای نیل به این هدف نیاز داریم که زمان کافی برای مطالعه داشته باشیم. در این مقاله فرض نویسنده این است که:

۱. شما در سطحی هستید که بتوانید آیلتس را شروع کنید.

۲. شما تمام روز آزاد هستید و در نتيجه می‌توانید تمام زمان خود را به مطالعه اختصاص دهید.

۳. شما می‌خواهید خودخوان پیش بروید و نمی خواهید در دوره‌ای ثبت‌نام کنید.

 

با در نظر گرفتن سه شرط زیر این مقاله نگاشته شده است گرچه می‌توان آن را به راحتی برای شرایط متفاوت با تغییراتی به کار برد.

حال که عزم خود را جزم کرده‌اید که شاخ این غول را بشکنید بهتر است خود را به ابزار لازم مجهز کنید و با برنامه پا به غارش بگذارید. ابتدا باید مطالعه خود را به شاخه‌های مختلف تقسیم کنیم. از نظر نگارنده شما شش بخش اصلی برای مطالعه دارید:

Vocabulary

Grammar

Listening

Reading

Speaking

Writing

بنابراین لازم است روز خود را ترجیحا به شش بخش تقسیم کنید. حال اگر تمام روز را به دلایلی چون همزمانی تحصیل یا کار کردن در اختیار ندارید می‌توانید آن‌را به چهار بخش تقسیم کنید. هر روز در برنامه خود وقتی برای مطالعه و مرور واژگان و دستور زبان اختصاص دهید و مهارت‌های اصلی را به دو بخش تقسیم کنید. یک روز را به مطالعه reading و speaking و روز دیگر را به دو مهارت دیگر اختصاص دهید ( ترجیح من این است که یک مهارت تولیدی و یک مهارت دریافتی را در رژیم روزانه خود داشته باشم ولی شما می‌توانید بر اساس تجربه و علایق خود تغییرات لازم را در این برنامه منظور کنید).

خب واژگان و دستور زبان دو بخش لاینفکِ فرایند یادگیری سیستماتیک زبان هستند. از آن‌ها به هیچ وجه قافل نشوید. بهتر است صبح‌ها را به این دو بخش اختصاص بدهید. من برنامه مطالعه خود را به بازه‌های ۴۵ دقیقه‌ای و استراحت‌های ۱۵ دقیقه‌ای (که در طول آن با پس زمینه‌ای از موسیقی به زمانی فکر می‌کنم که نتایج درخشان آزمونم را دریافت کرده‌ام) تقسیم می‌کنم. می‌توانید یک یا دو بازه برای هر بخش در نظر بگیرید، اما توجه داشته باشید که زمان‌بندی معقولی برای خود در نظر بگیرید تا بیش از حد خسته نشوید. یادتان باشد که شما در یک ماراتون هستید و نه دو صد متر، و بنابراین دوام و طی مسیری طولانی هدف اصلی شماست. پس انرژی خود را بودجه ‌بندی کنید تا در نیمه راه نبرید. خودِ شما بهتر از هر کسی می‌داند که چقدر کشش مطالعه دارد پس به خودتان دروغ نگویید و واقع بینانه برنامه ریزی کنید. در مورد نحوه مطالعه واژگان و دستور زبان در مقالات جداگانه‌ای صحبت خواهیم کرد.

فرض کنید که دو ساعت برای این دو بخش وقت گذاشته‌اید. به کارهای روزمره رسیدگی کرده‌اید. ایمیل‌های خود را پاسخ داده‌اید (و شاید یک خبر خوب از سفارت یا دانشگاه مورد علاقه خود دریافت کرده‌اید). ناهار میل کرده‌اید و چرت کوتاهی هم زده‌اید. حالا می‌خواهید به سراغ کتاب‌های خود بروید. چهار بازه زمانی ۴۵ دقیقه‌ای تا یک ساعته را با استراحت‌های ۱۵ تا ۲۰ دقیقه‌ای برای خود در نظر بگیرید. بهتر است بین هر دو بازه، زمان استراحت بیشتری برای خود در نظر بگیرید (مثلا یک ساعت که در طول آن به موسقی انگلیسی گوش دهید یا یک اپیزود از سریال مورد علاقه خود را ببینید). یادتان باشد که  اگر فرایند مطالعه خود را با لذت‌های کوتاهی هم‌چون موسیقی، فیلم یا ولگردی در سایت‌ها و صفحات انگلیسی عجین کنید، بهتر می‌آموزید و روزهای بیشتری را به طور مداوم به مطالعه اختصاص می‌دهید.

 

در مقالات بعدی به بررسی هر مهارت و بهترین روش‌ها و منابع مربوط به آن می‌پردازیم.

نویسندگان:
Avatar
علیرضا رمدانی 2021-03-28 22:32:36 English